Colchester's sporting stars are honoured at prestigious ceremony

Clacton and Frinton Gazette: Olympians Saskia Clark and Dominic King along with Paralympians Natalie Jones and Hannah Stodel were honoured at the Sport Colchester 2012 Sports Personality Awards Buy this photo » Olympians Saskia Clark and Dominic King along with Paralympians Natalie Jones and Hannah Stodel were honoured at the Sport Colchester 2012 Sports Personality Awards

COLCHESTER’S Olympic, Paralympic and sports stars were honoured at a special ceremony.

The Sport Colchester Sports Personality Awards for 2012, sponsored by the Daily Gazette, Colchester Institute and The University of Essex, were held at the Weston Homes Community Stadium.

There were special awards to the borough’s Team GB and Paralympic GB heroes that competed at the London 2012 Olympic Games.

Olympic sailing silver medalist Saskia Clark and race walker Dominc King were joined by Paralympic swimming bronze medalist Natalie Jones and sailing’s Hannah Stodel to receive their awards on Monday night.

Paralympic F42 javelin thrower Scott Moorhouse was unable to attend due to training committments.

But the borough’s Olympic volunteers, the Games Makers, were also honoured for their contribution to making the London Games so successful.

And it was a double celebation for 470 Olympic sailor Clark, who claimed a silver medal in Weymouth along with helm Hannah Mills, as she picked up the The Premier Sports Personality of the Year award for outstanding achievement during the calendar year by a professional sports person.

The Male Sports Personality Award went to racewalker King, who was the first Briton to compete in the 50km walk since the Sydney Games in 2000.

The Female Sports Personality award went to Paralympic GB swimming star Natalie Jones, who took the bronze medal in the 200 metre individual medley (SM6).

See Thursday's Gazette for reaction and more pictures from the event.

Sport Colchester Sports Personality Awards 2012 Premier award: Saskia Clark (sailing).

Female Sports Personality (sponsored by GS Contratcs): Winner: Natalie Jones (swimming).

Commendations: Elspeth Knott (duathlon), Hannah Stodel (sailing).

Male Sports Personality (sponsored by Colchester Skip Hire): Winner: Dominic King (athletics).

Commendations: David Le Grys (cycling), Terry Howlett (hockey), Scott Moorhouse (athletics).

Team Award (sponsored by Colchester Trophies): Colchester United Ladies.

Olympian Awards: Saskia Clark (sailing), Natalie Jones (swimming), Dominic King (athletics), Scott Moorhouse (athletics), Hannah Stodel (sailing).

The Schools Award (sponsored by Colchester Blackwater School Sports Partnership): Winner: Heathlands Primary.

Commendations: Montgomery Infants, Prettygate Junior School.

Eric Chapman Service to Sport (sponsored by NES Solutions): Winner: Ann Longman (Stanway Villa Youth Football Club).

Commendation: Alan Dann (fencing). Bill Tucker Senior Award (sponsored by Ellisons Solicitors): Winner: Richard Green (wheelchair quad tennis).

Commendations: Tina Easter (shooting), Mariette Mason (fencing).

Bill Tucker Under-18 Award (sponsored by Ellisons Solicitors): Winner: Millie Belbin (gymnastics, athletics).

Sports Club of the Year (sponsored by Colchester Institute): Winners: Stanway Villa Youth Football Club.

Commendations: Colchester School of Gymnastics, Colchester and District Saturday Junior Fencing Club.

Coach of the Year (sponsored by Ross Knevett Sports Injury Specialist): Winner: Tracie Allen (gymnastics).

Commendation: Andy Gibbons (Mersea Island School).

Under-18 Team Award (sponsored by University of Essex): Winners: Colchester United Ladies Under-18s (football).

Commendation: The Basketball Academy Colchester Under-18 girls.

Under-18 Female Sports Personality (sponsored by HUR Fitness Equipment): Winner: Elsa Phillipson (fencing).

Under-18 Male Sports Personality (sponsored by Sportsafe UK): Winner: David LeBrouche (sailing).

Under-14 Team award (sponsored by Colchester Borough Council): Winner: Stanway Villa Under-11 Yellows (football).

Commendation: Colchester Rovers Under-12 cycling team.

Under-14 Female Sports Personality (sponsored by Simon Whiting - Painters and Decorators): Winner: Laura Stephens (Colchester Swimming Club).

Commendations: Sarah Skaria (tennis), Ellie Vine (gymnastics), Charlotte Hoskyns (gymnastics).

Under-14 Male Sports Personality (sponsored by Andreas Carter Sports): Winner: Noah Cook (fencing).

Commendations: Harry Williams (football, tennis, cricket and rugby), Lewis Davies (cycle speedway).

Games Makers: Tracy McGill, Dave Wheal, Mary Rickard, Keith Softley, Pat Roots, Heather Martin, Dave Barham, Phillip Calthorpe, Joanne Field, Chris Slaven, Pat Nicholls, John Cottis, Dennis Bird, Karen Springett, Alan Rustage, Rita Rustage, Peter Lillywhite, Susan Lillywhite, Jane Caryer, Tizzy Leary, Caroline Hogan, Sandra Martin, Steven Martin, Donna Hammond, Louise Hurley, Sara Green, Hayley Owen, Joseph Cooper, Vic Prior, Maggie Elder, Lisa Llewelyn, Shelly Cooper, Peter Martin, Tony Latos, Iain Macarthur, Alice Hall, Emma Scott, Matt Swann, Tom Burridge, Bryn Smart, Richard Hudd, AnnJennings, Claire Van Helfteren, David Druitt, Ian Craig.

Comments

Comments are closed on this article.

click2find

Get Adobe Flash player
About cookies

We want you to enjoy your visit to our website. That's why we use cookies to enhance your experience. By staying on our website you agree to our use of cookies. Find out more about the cookies we use.

I agree